همانطور که میدانید که با حذف اطلاعات از هارد دیسک و حتی فرمت کامل هارد دیسک باز هم اطلاعات قابل بازیابی هستند. تصمیم گرفتم عملیات Wipe رو روی هارد لپ تاپ قبلی خودم انجام بدم و تست کنم که چقدر اطلاعات قابل بازگشت هستند.

برای انجام عملیات از نرم افزار Acronis True Image 2018 v22.5.1.10640 استفاده خواهم کرد. Acronis True Image یک نرم افزار بسیار شناخته شده در زمینه گرفتن Image از هارد دیسک و بازگرداندن آن است. نرم افزار فوق دارای قابلیتی جانبی به نام Acronis Drive Cleanser است که با استفاده از آن می توان اطلاعات هارد دیسک را با استفاده از الگوریتم ها و استاندارد های مختلف (عموماً نظامی) Wipe کرد.

در ادامه نیز با استفاده از نرم افزار معمولی GetData Recover My.Files Professional v5.2.1.1964 تلاش خواهم کرد این اطلاعات روی هارد دیسک را بازیابی کنم.
با ما همراه باشید.

قدم اول، انتقال اطلاعات

ابتدا اطلاعات مهم روی هارد دیسک خود را به جای دیگری مانند هارد اکسترنال و یا... انتقال/کپی کنید.

قدم دوم، استفاده از Acronis True Image

نرم افزار Acronis True Image در دو نسخه تحت ویندوز و قابل بوت در دسترس است که برای استفاده حداکثری از منابع سیستم از Boot CD این نرم افزار استفاده کرده‌ام. شما نیز می‌ توانید با دانلود فایل ISO، آن را روی یک دیسک رایت کرده و با نرم افزاری مانند rufus روی فلش مموری بوتیبل کنید.

وقتی که دیسک رو بوت می‌کنید این صفحه باز خواهد شد و با استفاده از ماوس یا کیبورد Acronis Drive Cleanser رو انتخاب کنید.


با انتخاب این گزینه صفحه زیر باز میشود که می توانید درایو و پارتیشن مورد نظر خود که میخواید عملیات Wipe روی آن انجام شود را انتخاب کنید. (مراقب باشید دیسک یا پارتیشن اشتباه رو انتخاب نکنید)


بعد از کلیک روی Next صفحه بعدی باز میشه که شما باید الگوریتمی که می‌دونید به درد شما میخوره رو انتخاب کنید. با کلیک روی هر الگوریتم توضیحاتی در مورد نحوه کار الگوریتم انتخاب شده داده میشه.


به عنوان مثال الگوریتم پیش فرض، الگوریتم استاندارد وزارت دفاع آمریکا است که در چهار مرحله اقدام به از بین بردن اطلاعات خواهد کرد. بجز این الگوریتم، الگوریتم Peter Gutmann (دارای مدرک دکترای علوم کامپیوتر از دانشگاه آکلند) قابل توجه است که دارای 35 مرحله بوده و به گفته Actonis قابل اعتماد ترین الگوریتم و همچنین کند ترین الگوریتم هستش.

در عکس زیر می تونید جزئیات هر الگوریتم رو مشاهده کنید.بعد از انتخاب الگوریتم روی Next کلیک کنید. (من الگوریتم U.S. Standard, DoD 5220.22-M رو انتخاب کردم)
در مرحله آخر نام دیسک و متد انتخاب شده برای تائید نهایی به شما نمایش داده میشه که برای تائید باید تیک گزینه Wipe the selected partitions irreversibly رو بزنید و با کلیک بر روی Proceed عملیات شروع خواهد شد.

Wipe the selected partitions irreversibly

و باید صبر کنید تا عملیات تموم بشه (می‌تونید با انتخاب یکی از گزینه هایی پائین پنجره انتخاب کنید که بعد از پایان عملیات چه کاری انجام بشه)


اگر هیچ کدام از گزینه های خاموش کردن یا ری استارت کامپیوتر رو نزده باشید این پیغام مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات نمایش داده خواهد شد.

Wipe Operation

موردی که برای من پیش اومد این بود که در اواخر کار که زمان تخمین زده شده روی صفحه 4 ثانیه رو نشون میداد چندین ساعت روی 4 ثانیه مونده بود که چون من صبرم تموم شده بود عملیات رو کنسل کردم که چیز خاصب نبود چون مطمئن بودم عملیات 99% تموم شده و اون ذره باقی مانده هم کار خاصی انجام نمیده.

منبع و عکس ها: https://www.acronis.com/en-us/blog/posts/power-user-insights-acronis-drive-cleanser